GWM Haval H7 debiutuje w Polsce. Co oferuje nowy chiński SUV i ile kosztuje?
GWM Haval H7 to nowy, średniej wielkości SUV, który będzie drugim modelem chińskiego koncernu Great Wall Motor na polskim rynku, tuż obok Ory 5. Samochód ten ma celować w kierowców ceniących stylistykę aut terenowych pokroju Land Rovera Defendera. Co oferuje GWM Haval H7 i ile kosztuje?
GWM, czyli Great Wall Motor, to chiński koncern motoryzacyjny z historią sięgającą 1984 roku. W ubiegłym roku dostarczył on kierowcom ponad 1,32 miliona samochodów, przy czym 38% z nich trafiło na rynki eksportowe. Chiński koncern próbował już kilkukrotnie zaistnieć na rynku europejskim, w tym również w Polsce. Obecna próba zdaje się być już bardziej przemyślaną, a przede wszystkim udaną strategią.
GWM oficjalnie zadebiutowało w naszym kraju we wrześniu 2026 roku z pierwszym swoim modelem na polski rynek, czyli kompaktowym retro SUV-em Ora 5. Zgodnie z obietnicą producenta, teraz dołącza do niego Haval H7, czyli większy SUV segmentu D, który ma celować w kierowców preferujących bardziej kanciastą i terenową stylistykę w stylu Land Rovera Defendera czy też chińskiego Jetoura T2 koncernu Chery.
GWM Haval H7 – dane techniczne
GWM Haval H7 to duży, pięcioosobowy SUV segmentu D, który mierzy 4800 mm długości, 1950 mm szerokości i 1843 mm wysokości przy rozstawie osi rzędu 2738 mm. Jego masa własna wynosi 1760-2150 kg w zależności od wybranej wersji napędowej, a dopuszczalna masa całkowita wynosi od 2260 do maksymalnie 2650 kg. Standardowa pojemność bagażnika to 586 litry przy załadunku do dachu.
https://superauto.wpcdn.pl/articles/94e57bb1e4678c3678f2f9064cb12db0.jpg

Prześwit GWM Haval H7 wynosi 210 mm, dzięki czemu ma on równie sprawnie radzić sobie poza utwardzonymi drogami, choć oczywiście Haval H7 rasową terenówką nie jest. Możliwości jazdy poza asfaltem dodatkowo podkreślają kąty natarcia i zejścia wynoszące odpowiednio 25 i 32 stopnie, a na klapie bagażnika znajdziemy pełnowymiarowe koło zapasowe podkreślające terenową stylistykę SUV-a. GWM deklaruje także maksymalny uciąg przyczepy z hamulcem na poziomie 2300 kg dla benzynowej wersji 2.0T z napędem 4WD.
Zawieszenie Havala H7 wykorzystuje kolumny MacPhersona z przodu oraz układ wielowahaczowy na tylnej osi. GWM, analogicznie jak w przypadku znanej już Ory 5 deklaruje, że samochód został dobrze przygotowany do europejskich warunków drogowych. W dostrojeniu zawieszenia i układów wspomagania kierowcy uczestniczyła firma Racing Syn, która specjalizuje się w inżynierii pokładowej i rozwiązaniach wykorzystywanych w motorsporcie. Ich prace objęły m.in. charakterystykę pracy amortyzatorów, stabilizatorów oraz kalibrację systemów wspomagających prowadzenie.
Stylistyka GWM Haval H7 – SUV inspirowany autami terenowymi
GWM Haval H7 wyraźnie różni się pod względem stylistycznym od debiutującej wcześniej Ory 5. Jego nadwozie jest zdecydowanie bardziej kanciaste i masywne, bezpośrednio nawiązując tym samym do lifestylowych aut terenowych, które od czasu do czasu mogą również zjechać z miejskich uliczek w bardziej wymagający teren. Przód aut ma wyrazisty pas przedni, a szerokie nadkola i relingi dachowe dodatkowo podkreślają jego outdoorowe aspiracje.

Najbardziej charakterystycznym elementem tylnej części nadwozia jest otwierana na bok klapa bagażnika z pełnowymiarowym kołem zapasowym. W zależności od wybranej wersji wyposażenia Haval H7 posiada 18- lub 19-calowe felgi aluminiowe. Na liście wyposażenia znajdziemy także reflektory LED z funkcją odprowadzania światłem Follow Me Home, trzecie światło STOP, antenę w kształcie płetwy rekina oraz częściowo otwierany panoramiczny dach.
Kierowcy będą mogli wybrać jeden z kilku dostępnych lakierów nadwozia, przy czym kolor Pearl White jest dostępny bez dopłaty. W gamie znajdziemy butelkowo-zielony Emerald Green, szary Mountain Grey i czarny Starry Black kosztujące dodatkowo 3000 zł, a najdroższą opcją będzie matowy szary lakier Shadow Matte, którego cena wynosi 4000 zł. Wnętrze auta może być natomiast wykończone w kolorze czarnym Midnight Black, a w bogatszej wersji wyposażenia Explore dostępne są również pustynny Desert Cognac i beżowy Dune Light.
Wnętrze GWM Haval H7 – wersje wyposażenia i multimedia
Haval H7 będzie dostępny w dwóch wersjach wyposażenia: Origin i Explore, przy czym bazową wersję Origin możemy otrzymać wyłącznie w przypadku wyboru wariantu benzynowego z napędem na przednią oś, natomiast hybrydy HEV i PHEV startują od wersji Explore.
Już w bazowej wersji Origin samochód otrzymuje między innymi reflektory LED, panoramiczny dach, 18-calowe felgi aluminiowe, tapicerkę ze skóry ekologicznej, podgrzewane przednie fotele i kierownicę, system audio z 8 głośnikami, dwa ekrany systemu multimedialnego oraz system kamer 540 stopni. Nie zabrakło także dwustrefowej klimatyzacji automatycznej z osobnymi nawiewami dla pasażerów drugiego rzędu, chłodzonego schowka centralnego, bezkluczykowego dostępu do kabiny, 50-watowej indukcyjnej ładowarki do smartfona oraz rozbudowanego pakietu systemów wspomagania kierowcy.

Kierowca ma do dyspozycji cyfrowy zestaw wskaźników o przekątnej 12,3 cala oraz centralny ekran systemu multimedialnego o przekątnej 15,6 cala. System ten obsługuje bezprzewodowo Apple CarPlay i Android Auto oraz nawigację online. Ma on również wykorzystywać bezprzewodowe aktualizacje OTA, dzięki czemu samochód będzie zyskiwać nowe funkcje bez konieczności wizyty w ASO. Dostępne jest również sterowanie głosowe, choć na ten moment jedynie w języku angielskim.
Bogatszy wariant Explore dodaje przede wszystkim opcje poprawiające komfort podróżowania, w tym 19-calowe felgi, wentylowane przednie fotele, podgrzewaną tylną kanapę i przednią szybę wraz z dyszami wycieraczek, elektryczną regulację fotela kierowcy w 8 kierunkach i podparcia lędźwiowego w 4 kierunkach z pamięcią ustawień, wyświetlacz W-HUD o przekątnej 9 cali, rozbudowany system audio z 10 głośnikami i subwooferem oraz dynamiczne oświetlenie ambientowe z 64 kolorami.
Silniki i napędy GWM Haval H7 – benzyna, HEV i PHEV
Jedną z najważniejszych zalet aut koncernu GWM, którą szczególnie producent podkreśla, jest szeroka gama dostępnych wariantów napędowych. Kierowcy będą mogli wybrać benzynowy silnik 2.0T, klasyczną hybrydę HEV z silnikiem 1.5T oraz hybrydę plug-in PHEV 1.5T. Wszystkie warianty opcjonalnie są dostępne z napędem na przednie koła lub wszystkie koła.
Benzynowy GWM Haval H7 2.0T
Podstawowy wariant spalinowy GWM Haval H7 korzysta z turbodoładowanego silnika benzynowego o pojemności 2 litrów. Jednostka ta rozwija 215 KM, a jej maksymalny moment obrotowy wynosi 380 Nm. Napęd przenoszony jest na przednie koła lub obie osie za pośrednictwem automatycznej, dwusprzęgłowej skrzyni 9DCT. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 7,9 s lub 8,3 s w zależności od wybranej wersji napędu, a prędkość maksymalna to 200 km/h.
Według deklaracji producenta średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym WLTP ma wynosić od 9 do 9,6 l/100 km. Zbiornik paliwa liczy 61 litry w wersji 2WD i 60 litrów w wariancie 4WD. Kierowca ma także do dyspozycji dedykowane tryby jazdy terenowej oraz elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego tylnej osi.
GWM Haval H7 1.5T HEV
W środku gamy silnikowej znajduje się klasyczna hybryda HEV z turbodoładowanym silnikiem benzynowym 1.5 o mocy 110 kW i 240 Nm momentu obrotowego, pracujący w cyklu Millera. Współpracuje on z jednostką elektryczną o mocy 130 kW (295 Nm) w przypadku napędu 2WD lub dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 80 kW z przodu (170 Nm) oraz 130 kW z tyłu (260 Nm) dla 4WD oraz niewielkim akumulatorem o pojemności 1,53 kWh. Napęd trafia na przednią oś za pośrednictwem automatycznej skrzyni 2DHT, a na cztery koła przy pomocy automatu 4DHT.
Łączna moc systemowa układu wynosi 248 KM, a maksymalny moment obrotowy to 540 Nm dla 2WD i 670 Nm dla 4WD. Przyspieszenie do setki zajmuje 8,1 s dla wersji 2WD i 7 s dla 4WD, a prędkość maksymalna to 170 km/h. Deklarowane zużycie paliwa w cyklu mieszanym WLTP wynosi 6,5-7 l/100 km, a zbiornik paliwa ma 55 litry.
GWM Haval H7 1.5T PHEV
Topowym wariantem w gamie silnikowym Havala H7 będzie wersja hybrydy plug-in z akumulatorem trakcyjnym o pojemności 33,7 kWh. Zarówno wariant 2WD, jak i 4WD wykorzystuje turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 110 kW i 240 Nm momentu obrotowego.
Wersja przednionapędowa posiada jeden silnik elektryczny na przedniej osi o mocy 130 kW i 295 Nm momentu obrotowego. Łączna moc systemowa wynosi 326 KM i 535 Nm momentu obrotowego. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 7,9 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 190 km/h. Średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym WLTP wynosi 1,5 l/100 km, a zbiornik paliwa liczy 55 litry. Deklarowany zasięg w trybie elektrycznym dla tego wariantu wynosi 150 km.
Na szczycie oferty znajduje się Haval H7 PHEV 4WD wykorzystujący technologię Hi4. W tym układzie silnik spalinowy współpracuje z dwoma jednostkami elektrycznymi – przedniej o mocy 80 kW (170 Nm) i tylnej o mocy 150 kW (260 Nm). Łączna moc systemowa układu wynosi 435 KM i 670 Nm momentu obrotowego. Przyspieszenie do setki zajmuje 4,9 sekundy, a prędkość maksymalna to 190 km/h. Deklarowane zużycie paliwa w cyklu mieszanym WLTP wynosi 2,2 l/100 km, a zbiornik paliwa liczy 55 litry. GWM deklaruje przy tym zasięg EV sięgający do 129 km.
Oba warianty plug-in obsługują szybkie ładowanie prądem stałym z maksymalną mocą do 85 kW. Czas oczekiwania na naładowanie baterii z poziomu 30-80% ma zajmować około 18-19 minut. W standardowym wyposażeniu wersji PHEV znajduje się również funkcja Vehicle-to-Load (V2L) oraz gniazdo 230V o mocy 2200 watów w bagażniku.
GWM Haval 7 cena i gwarancja
GWM Haval H7 jest już dostępny w przedsprzedaży od listopada 2026 roku. W tym samym miesiącu odbędą się także ogólnopolskie prezentacje nowego SUV-a w autoryzowanych salonach GWM, podczas których zainteresowani kierowcy będą mieli szansę zobaczyć auto na żywo i odbyć jazdę próbną. Pierwsze egzemplarze Havala H7 mają pojawić się w salonach jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
Gwarancja na GWM Haval H7 wynosi 7 lat, do przebiegu 150 000 km. Osobną ochroną objęty jest akumulator trakcyjny, na okres 8 lat lub do przebiegu 160 000 km. GWM udziela również 5-letniej gwarancji na lakier bez limitu przebiegu oraz 12-letniej gwarancji na perforację nadwozia, również bez limitu kilometrów.
Bazowa wersja GWM Haval H7 z silnikiem benzynowym 2.0T, napędem na przednią oś i w wersji wyposażenia Origin kosztuje katalogowo 154 900 zł, a w obecnej promocji 143 900 zł. Wersja wyposażenia Explore podnosi cenę do 164 900 zł (153 900 zł w promocji) dla wersji 2WD i 173 900 zł (162 900 zł w promocji) dla wariantu z napędem na obie osie.
Hybrydowy Haval H7 startuje katalogowo od 173 900 zł dla wersji 2WD, którą obecnie możemy nabyć za 162 900 zł. Wersja z napędem na cztery koła kosztuje katalogowo 183 900 zł, a w promocji 172 900 zł.
Topowy w gamie wariant PHEV 2WD kosztuje katalogowo 188 900 zł, a w obecnej promocji 177 900 zł. Wersja z napędem na cztery koła dla hybrydy plug-in kosztuje katalogowo 199 900 zł, a w promocji 188 900 zł.
GWM Haval H7 – z kim będzie konkurować na rynku?
GWM Haval H7 trafia do szerokiej grupy rynkowej, a przede wszystkim do niezwykle konkurencyjnego segmentu D, w którym wyjątkowo prężnie działają także inni producenci z Chin. Wśród tradycyjnych rynkowych graczy Haval H7 będzie musiał się zmierzyć między innymi z Toyotą RAV4, Volkswagenem Tiguanem oraz Kią Sorento i Hyundaiem Santa Fe.
Najpoważniejszym i bezpośrednim rywalem nowego SUV-a będzie jednak Jetour T2 należący do koncernu Chery. Podobnie jak Haval H7, stawia on na kanciasty styl lifestylowej terenówki z kołem zapasowym na klapie i napędem 4x4. Na jego tle nowa propozycja od GWM wyróżnia się dostępnością wersji HEV i PHEV, co może przekonać kierowców poszukujących oszczędności i większej elektryfikacji. Poza Jetourem T2, Haval H7 na swoim rodzimym podwórku będzie rywalizować także z Jaecoo 8.