3627 opinii z Google Rating
logo
logo logo partnera
  • Samochody
  • Finansowanie
    Finansowanie
    • Leasing

      Nowe i używane samochody osobowe - popularne, premium oraz chińskie. Dla firm i osób prywatnych. Umowa od 24 miesięcy. Rabaty do 30%.

      Sprawdź oferty
    • Wynajem długoterminowy

      Bez wkładu własnego, obowiązku wykupu i zmartwień - wszystko w cenie raty. Umowa od 12 miesięcy. Auta w abonamencie - płacisz i jeździsz.

      Sprawdź oferty
    • Kredyt

      Elastyczny kredyt dla osób prywatnych i firm – pełna własność, pełna swoboda. Nowe i używane samochody z rabatem do 30%.

      Sprawdź oferty
    Wszystkie oferty
  • Strefa wiedzy
  • Opinie Klientów
  • Kontakt
  • O nas
Zamów rozmowę
Napisz wiadomość
  • Główna
  • Zamknij
    Szukaj
  • Zamknij
    Kontakt
  • Oferty
  • Zamknij
    Menu
  • ChinskieSamochody.pl
  • Strefa wiedzy
  • Użytkowanie i serwis
  • Chińskie auta elektryczne zimą: pompa ciepła i ranking zasięgu w mrozie

Chińskie auta elektryczne zimą: pompa ciepła i ranking zasięgu w mrozie

Data utworzenia: 02.11.2026 Katarzyna Bugla
Data modyfikacji: 02.11.2026

Jak chińskie auta elektryczne radzą sobie zimą? Sprawdź, ile daje pompa ciepła i podgrzewanie baterii oraz które modele mają największy zasięg w mrozie.

Z artykułu dowiesz się o:

Chińskie elektryki zimą — co dokładnie tracą i dlaczego
Pompa ciepła i podgrzewanie baterii — co daje realny zysk
Ranking ADAC 2026 — 0°C, autostrada, WLTP
Ranking Autohome 2025 — −10 do −25°C, CLTC
Co to znaczy dla kupującego w Polsce — checklista wersji
FAQ
Porównanie metodologii — jak czytać oba rankingi

Katalog mówi 500 km. Zima mówi 290 km. To nie sprzeczność, a różnica metodologii: WLTP mierzy zasięg w temperaturze około 23°C, bez ogrzewania kabiny, przy średniej prędkości 46,5 km/h. Test ADAC Winter-Stresstest 2026, przeprowadzony przy około 0°C i średniej 116 km/h na trasie Monachium–Berlin, zakończył się wynikiem 293 km dla BYD Sealion 7 Excellence AWD, którego deklaracja WLTP wynosi 502 km. Retencja: 58,4%. Zużycie: 35,3 kWh/100 km.

wyBorek
Chery Tiggo 7 Premium 1.5 T-GDI HEV DCT
Chery Tiggo 7 Premium 1.5 T-GDI HEV DCT

Chcesz zobaczyć
więcej?

Nowy
  • Pełna hybryda
  • A

Chery Tiggo 7

Premium 1.5 T-GDI HEV DCT

Cena Superauto: 123 900 zł brutto
  • System nagłośnienia premium
  • Tempomat adaptacyjny ACC
  • Asystent martwego pola
  • Elektrycznie ustawiany fotel kierowcy
  • Keyless Go
  • Asystent pasa ruchu
  • Android Auto
  • Zegary cyfrowe
  • Lampy przednie w technologii LED
  • Kontrola odległości z tyłu
  • Interfejs Bluetooth
  • Isofix
  • Gniazdo USB
  • Oświetlenie drogi do domu
  • Podłokietniki – przód
  • Rozkładana tylna kanapa
Oszczędzasz 8% Rabat z tytułu leasingu 11 000 zł
Leasing netto: 1 431zł 1 760 zł brutto / msc.
Rata kredytu: 2 208zł miesięcznie
wyBorek
Chery Tiggo 9 Prestige 1.5 T-GDI Super Hybrid DHT 7os.
Chery Tiggo 9 Prestige 1.5 T-GDI Super Hybrid DHT 7os.

Zobacz film
z prezentacją

Chery Tiggo 9 Prestige 1.5 T-GDI Super Hybrid DHT 7os.

Chcesz zobaczyć
więcej?

Nowy
  • Hybryda plug-in
  • A

Chery Tiggo 9

Prestige 1.5 T-GDI Super Hybrid DHT 7os.

Cena Superauto: 182 900 zł brutto
  • System nagłośnienia premium
  • Wyświetlacz typu Head-Up
  • Tempomat adaptacyjny ACC
  • Kamera panoramiczna 360
  • Dach panoramiczny
  • Fotele przednie wentylowane
  • Asystent martwego pola
  • Podgrzewana kierownica
  • Fotele z masażem
  • Elektrycznie ustawiany fotel kierowcy
  • Tapicerka skórzana
  • Keyless Go
  • Siedzenie z pamięcią ustawienia
  • Asystent pasa ruchu
  • Park Assistant – asystent parkowania
  • Android Auto
  • Zegary cyfrowe
  • Podgrzewana przednia szyba
  • Lampy przednie w technologii LED
  • Fotele tylne wentylowane
  • Ładowanie bezprzewodowe urządzeń
  • Interfejs Bluetooth
  • Kontrola odległości z przodu
  • Tempomat
  • Lusterka boczne składane elektrycznie
  • Autonomiczny system kierowania
  • Isofix
  • Gniazdo USB
  • Oświetlenie drogi do domu
  • Dostęp do internetu
  • Podłokietniki – przód
  • Rozkładana tylna kanapa
Oszczędzasz 13% Rabat z tytułu leasingu 27 000 zł
Leasing netto: 2 112zł 2 598 zł brutto / msc.
Rata kredytu: 3 248zł miesięcznie
Gwarancja fabryczna
Jaecoo 8 1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.
Jaecoo 8 1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.

Zobacz film
z prezentacją

Jaecoo 8 1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.

Chcesz zobaczyć
więcej?

Nowy
  • Hybryda plug-in
  • A

Jaecoo 8

1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.

Cena Superauto: 192 900 zł brutto
  • System nagłośnienia premium
  • Tempomat adaptacyjny ACC
  • Kamera panoramiczna 360
  • Fotele przednie wentylowane
  • Asystent martwego pola
  • Podgrzewany fotel kierowcy
  • Podgrzewana kierownica
  • Fotele z masażem
  • Elektrycznie ustawiany fotel kierowcy
  • Tapicerka skórzana
  • Keyless Go
  • Asystent pasa ruchu
  • Android Auto
  • Zegary cyfrowe
  • Fotele tylne wentylowane
  • System nawigacji satelitarnej
  • Lusterka boczne składane elektrycznie
  • Dostęp do internetu
Oszczędzasz 14% Rabat z tytułu leasingu 32 000 zł
Leasing netto: 2 228zł 2 740 zł brutto / msc.
Gwarancja fabryczna
Jaecoo 8 1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.
Jaecoo 8 1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.

Chcesz zobaczyć
więcej?

Nowy
  • Hybryda plug-in
  • A

Jaecoo 8

1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.

Cena Superauto: 192 900 zł brutto
  • System nagłośnienia premium
  • Tempomat adaptacyjny ACC
  • Kamera panoramiczna 360
  • Fotele przednie wentylowane
  • Asystent martwego pola
  • Podgrzewany fotel kierowcy
  • Podgrzewana kierownica
  • Fotele z masażem
  • Elektrycznie ustawiany fotel kierowcy
  • Tapicerka skórzana
  • Keyless Go
  • Asystent pasa ruchu
  • Android Auto
  • Zegary cyfrowe
  • Fotele tylne wentylowane
  • System nawigacji satelitarnej
  • Lusterka boczne składane elektrycznie
  • Dostęp do internetu
Oszczędzasz 14% Rabat z tytułu leasingu 32 000 zł
Leasing netto: 2 228zł 2 740 zł brutto / msc.
wyBorek
Jaecoo 8 1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.
Jaecoo 8 1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.

Zobacz film
z prezentacją

Jaecoo 8 1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.

Chcesz zobaczyć
więcej?

Nowy
  • Hybryda plug-in
  • A

Jaecoo 8

1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.

Cena Superauto: 192 900 zł brutto
  • System nagłośnienia premium
  • Tempomat adaptacyjny ACC
  • Kamera panoramiczna 360
  • Fotele przednie wentylowane
  • Asystent martwego pola
  • Podgrzewany fotel kierowcy
  • Podgrzewana kierownica
  • Fotele z masażem
  • Elektrycznie ustawiany fotel kierowcy
  • Tapicerka skórzana
  • Keyless Go
  • Asystent pasa ruchu
  • Android Auto
  • Zegary cyfrowe
  • Fotele tylne wentylowane
  • System nawigacji satelitarnej
  • Lusterka boczne składane elektrycznie
  • Dostęp do internetu
Oszczędzasz 14% Rabat z tytułu leasingu 32 000 zł
Leasing netto: 2 228zł 2 740 zł brutto / msc.
Rata kredytu: 3 422zł miesięcznie
wyBorek
Jaecoo 8 1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.
Jaecoo 8 1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.

Zobacz film
z prezentacją

Jaecoo 8 1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.

Chcesz zobaczyć
więcej?

Nowy
  • Hybryda plug-in
  • A

Jaecoo 8

1.5 T-GDI Super Hybrid Premium DHT 7os.

Cena Superauto: 192 900 zł brutto
  • System nagłośnienia premium
  • Tempomat adaptacyjny ACC
  • Kamera panoramiczna 360
  • Fotele przednie wentylowane
  • Asystent martwego pola
  • Podgrzewany fotel kierowcy
  • Podgrzewana kierownica
  • Fotele z masażem
  • Elektrycznie ustawiany fotel kierowcy
  • Tapicerka skórzana
  • Keyless Go
  • Asystent pasa ruchu
  • Android Auto
  • Zegary cyfrowe
  • Fotele tylne wentylowane
  • System nawigacji satelitarnej
  • Lusterka boczne składane elektrycznie
  • Dostęp do internetu
Oszczędzasz 14% Rabat z tytułu leasingu 32 000 zł
Leasing netto: 2 228zł 2 740 zł brutto / msc.
Rata kredytu: 3 422zł miesięcznie
wyBorek
Omoda 5 1.5 T-GDI Hybrid Premium DHT
Omoda 5 1.5 T-GDI Hybrid Premium DHT

Chcesz zobaczyć
więcej?

Demonstracyjny
  • 2025
  • Pełna hybryda
  • A

Omoda 5

1.5 T-GDI Hybrid Premium DHT

Cena Superauto: 109 900 zł brutto
  • System nagłośnienia premium
  • Tempomat adaptacyjny ACC
  • Kamera panoramiczna 360
  • Fotele przednie wentylowane
  • Asystent martwego pola
  • Podgrzewany fotel kierowcy
  • Podgrzewana kierownica
  • Elektrycznie ustawiany fotel kierowcy
  • Tapicerka skórzana
  • Keyless Go
  • Kamera parkowania tył
  • Asystent pasa ruchu
  • Android Auto
  • Zegary cyfrowe
  • Lampy przednie w technologii LED
  • Ładowanie bezprzewodowe urządzeń
  • Interfejs Bluetooth
  • Kontrola odległości z przodu
  • Tempomat
  • Lusterka boczne składane elektrycznie
  • Isofix
  • Gniazdo USB
  • Oświetlenie drogi do domu
  • Szyberdach szklany – przesuwany i uchylny elektrycznie
  • Podłokietniki – przód
  • Rozkładana tylna kanapa
Oszczędzasz 19% Rabat z tytułu leasingu 26 600 zł
Leasing netto: 1 511zł 1 859 zł brutto / msc.
Rata kredytu: 1 948zł miesięcznie
wyBorek
Omoda 5 1.5 T-GDI Hybrid Premium DHT
Omoda 5 1.5 T-GDI Hybrid Premium DHT

Chcesz zobaczyć
więcej?

Nowy
  • Pełna hybryda
  • A

Omoda 5

1.5 T-GDI Hybrid Premium DHT

Cena Superauto: 114 900 zł brutto
  • System nagłośnienia premium
  • Tempomat adaptacyjny ACC
  • Kamera panoramiczna 360
  • Fotele przednie wentylowane
  • Asystent martwego pola
  • Podgrzewany fotel kierowcy
  • Podgrzewana kierownica
  • Elektrycznie ustawiany fotel kierowcy
  • Tapicerka skórzana
  • Keyless Go
  • Kamera parkowania tył
  • Asystent pasa ruchu
  • Android Auto
  • Zegary cyfrowe
  • Lampy przednie w technologii LED
  • Ładowanie bezprzewodowe urządzeń
  • Interfejs Bluetooth
  • Kontrola odległości z przodu
  • Tempomat
  • Lusterka boczne składane elektrycznie
  • Isofix
  • Gniazdo USB
  • Oświetlenie drogi do domu
  • Szyberdach szklany – przesuwany i uchylny elektrycznie
  • Podłokietniki – przód
  • Rozkładana tylna kanapa
Oszczędzasz 16% Rabat z tytułu leasingu 21 600 zł
Leasing netto: 1 327zł 1 632 zł brutto / msc.
Rata kredytu: 2 035zł miesięcznie
wyBorek
Omoda 5 1.5 T-GDI Hybrid Premium DHT
Omoda 5 1.5 T-GDI Hybrid Premium DHT

Chcesz zobaczyć
więcej?

Nowy
  • Pełna hybryda
  • A

Omoda 5

1.5 T-GDI Hybrid Premium DHT

Cena Superauto: 114 900 zł brutto
  • System nagłośnienia premium
  • Tempomat adaptacyjny ACC
  • Kamera panoramiczna 360
  • Fotele przednie wentylowane
  • Asystent martwego pola
  • Podgrzewany fotel kierowcy
  • Podgrzewana kierownica
  • Elektrycznie ustawiany fotel kierowcy
  • Tapicerka skórzana
  • Keyless Go
  • Kamera parkowania tył
  • Asystent pasa ruchu
  • Android Auto
  • Zegary cyfrowe
  • Lampy przednie w technologii LED
  • Ładowanie bezprzewodowe urządzeń
  • Interfejs Bluetooth
  • Kontrola odległości z przodu
  • Tempomat
  • Lusterka boczne składane elektrycznie
  • Isofix
  • Gniazdo USB
  • Oświetlenie drogi do domu
  • Szyberdach szklany – przesuwany i uchylny elektrycznie
  • Podłokietniki – przód
  • Rozkładana tylna kanapa
Oszczędzasz 16% Rabat z tytułu leasingu 21 600 zł
Leasing netto: 1 327zł 1 632 zł brutto / msc.
Rata kredytu: 2 035zł miesięcznie
wyBorek
Jaecoo 5 1.5 T-GDI HEV Premium DCT
Jaecoo 5 1.5 T-GDI HEV Premium DCT

Chcesz zobaczyć
więcej?

Nowy
  • Pełna hybryda
  • A

Jaecoo 5

1.5 T-GDI HEV Premium DCT

Cena Superauto: 114 900 zł brutto
  • System nagłośnienia premium
  • Tempomat adaptacyjny ACC
  • Fotele przednie wentylowane
  • Asystent martwego pola
  • Podgrzewana kierownica
  • Elektrycznie ustawiany fotel kierowcy
  • Tapicerka skórzana
  • Keyless Go
  • Kamera parkowania tył
  • Asystent pasa ruchu
  • Android Auto
  • Zegary cyfrowe
  • Lampy przednie w technologii LED
  • Ładowanie bezprzewodowe urządzeń
  • Interfejs Bluetooth
  • Kontrola odległości z przodu
  • Lusterka boczne składane elektrycznie
  • Isofix
  • Gniazdo USB
  • Podłokietniki – przód
  • Rozkładana tylna kanapa
Oszczędzasz 16% Rabat z tytułu leasingu 21 600 zł
Leasing netto: 1 327zł 1 632 zł brutto / msc.
Rata kredytu: 2 035zł miesięcznie

Dla kupującego oznacza to konkretny problem decyzyjny. Chińskie elektryki zimą nie tworzą jednego, wspólnego wyniku. W teście Autohome 2025 (Yakeshi, od −10 do −25°C, 67 modeli) retencja zasięgu rozciągała się od 35,2% do 53,9%. Różnica między najlepszym i najsłabszym autem to niemal 19 punktów procentowych, czyli więcej niż efekt pompy ciepła, architektury 800 V i wszystkich zabiegów aerodynamiki razem wziętych.

Dlatego w tym materiale rozdzielamy dwie metodologie: europejski test ADAC (WLTP, 0°C, autostrada) i chiński test Autohome (CLTC, mróz do −25°C). Każda liczba ma przypisany warunek pomiaru. Ranking budujemy w obrębie jednej metodologii, bo zestawienie wyniku CLTC z WLTP w jednym procencie jest błędem merytorycznym, nie skrótem myślowym.

Trzecia warstwa to decyzja zakupowa. Ten artykuł porządkuje dane i pokazuje, jak przełożyć je na wybór wersji oraz koszt eksploatacji.

  1. Nie ma jednego "chińskiego" wyniku zimowego. W teście Autohome 2025 (od −10 do −25°C, CLTC) retencja zasięgu wyniosła od 35,2% (Tesla Model Y) do 53,9% (XPeng P7, 366,7 km), a w ADAC 2026 przy ~0°C BYD Sealion 7 osiągnął 293 km z 502 km WLTP, czyli 58,4%.
  2. Pompa ciepła daje realnie 8–10% zasięgu przy około −1°C (Recurrent), ale przy −10°C jej przewaga nad grzałką PTC przestaje być istotna (ADAC 2022). To sprzęt na polską zimę w zakresie 0 do −7°C, nie na syberyjskie mrozy.
  3. Prekondycjonowanie baterii decyduje o czasie ładowania DC bardziej niż moc ładowarki. W teście NAF 2026 po 2 godzinach podgrzewania 14 z 24 aut ładowało 10–80% w deklarowanym czasie, a 6 szybciej.
  4. Ranking trzeba czytać w dwóch tabelach: ADAC (WLTP, 0°C, 116 km/h) i Autohome (CLTC, −10 do −25°C). Mieszanie ich w jednym procencie zafałszowuje wynik.
  5. Koszt zimowy: 35,3 kWh/100 km to 22,95 zł/100 km przy ładowaniu domowym (0,65 zł/kWh) i 123,55 zł/100 km na ultraszybkiej ładowarce DC (3,50 zł/kWh), czyli 5,4 razy więcej.
  6. Wniosek zakupowy: decyduje wersja, nie sam WLTP. Pompa ciepła, gotowość do prekondycjonowania, architektura 800 V i gwarancja baterii ważą więcej niż 50 km deklaracji. Wersje z pompą ciepła dostępne od ręki sprawdzisz w ofercie Chinskiesamochody.pl.

Chińskie elektryki zimą — co dokładnie tracą i dlaczego

Pierwszy błąd interpretacyjny polega na utożsamianiu dwóch różnych metryk. Spadek zasięgu to ubytek przejechanego dystansu względem deklaracji (np. 293 km z 502 km WLTP, czyli −41,6%). Wzrost zużycia to zmiana poboru energii na 100 km względem cyklu homologacyjnego (np. 35,3 kWh/100 km zamiast około 21,9 kWh/100 km, czyli około +61%). Te wartości nie są wymienne: auto może mieć wysoką retencję zasięgu i jednocześnie wysokie zużycie, jeśli dysponuje dużą baterią. Dlatego każdy wynik w tym artykule ma podaną jednostkę.

Cztery mechanizmy odpowiadają za większość strat zimowych. Udziały pochodzą z analiz przywoływanych w materiale Chinskiesamochody.pl o zimowym spadku zasięgu:

  • Ogrzewanie kabiny: 29% strat. Grzałka oporowa PTC pobiera energię bezpośrednio z baterii trakcyjnej.
  • Zimna bateria i ograniczona rekuperacja: 23%. Przy niskiej temperaturze ogniwa przyjmują mniejszy prąd ładowania, a odzysk energii jest ograniczany.
  • Opory toczenia: 19%. Zimne opony, wyższe ciśnienie zalecane przez producentów i gorsza przyczepność zwiększają straty.
  • Wiatr: do 49% na drogach ekspresowych. Przy 116 km/h opór aerodynamiczny rośnie z kwadratem prędkości, a boczny wiatr dodatkowo obciąża układ.

Skalę zjawiska porządkują benchmarki zewnętrzne. ADAC 2026 odnotował średnio około +57% zużycia względem WLTP w całej stawce 14 modeli. Norweski NAF El Prix 2026 (od −7 do −32°C, 24 auta) zmierzył średnio −38% zasięgu względem WLTP, podczas gdy rok wcześniej, przy −6 do +8°C, było to tylko −18%. Amerykański Recurrent, na podstawie ponad 30 000 pojazdów, wskazał 78% zasięgu przy 0°C i 70% przy −7°C. Szwajcarski TCS podaje regułę około 1% zasięgu na każdy 1°C poniżej temperatury cyklu homologacyjnego.

Odpowiedź na pytanie o skalę: przy 0°C realny ubytek zasięgu w typowym elektryku wynosi około 20–25%, przy −7°C około 30%, a przy −20°C sięga 40–50%. Górna granica przedziału dotyczy aut bez pompy ciepła, z grzałką PTC i bez przygotowania baterii przed jazdą.

Pompa ciepła i podgrzewanie baterii — co daje realny zysk

Pompa ciepła nie produkuje energii, a przenosi ją z otoczenia. W praktyce oznacza to współczynnik efektywności rzędu 2–3 jednostek ciepła na jednostkę energii elektrycznej, podczas gdy grzałka PTC ma sprawność bliską 1. Efekt jest mierzalny, ale silnie zależny od temperatury zewnętrznej.

Dane Recurrent (listopad 2024) pokazują +8–10% zasięgu przy około −1°C. W bezpośrednim porównaniu Tesla Model 3 z grzałką PTC odnotowała +26% zużycia, a Model Y z pompą ciepła +8%. Test ADAC z grudnia 2022 roku przynosi jednak istotne zastrzeżenie: przy −10°C różnica między pompą ciepła a grzałką PTC przestaje być istotna statystycznie. Powód jest fizyczny. Im zimniejsze powietrze, tym mniej energii można z niego pozyskać i tym częściej układ wspomaga się grzałką.

Podgrzewanie baterii to odrębny mechanizm i w kontekście podróży ważniejszy niż sama pompa ciepła. Zimne ogniwa przyjmują ograniczony prąd, więc ładowarka o mocy 300 kW nie przyspieszy procesu, jeśli bateria ma kilka stopni Celsjusza. Test NAF 2026 wykazał, że po 2 godzinach prekondycjonowania 14 z 24 samochodów ładowało się od 10 do 80% w czasie deklarowanym przez producenta, a 6 szybciej niż deklaracja. Badania Idaho National Laboratory pokazują skalę problemu: przy 0°C stan naładowania po 30 minutach ładowania był o 36 punktów procentowych niższy niż przy 25°C, a w największy mróz proces bywa około trzykrotnie wolniejszy.

Rozgrzanie kabiny z −10 do +20°C kosztuje 1,5–2,3 kWh (ADAC 2022, 7 modeli). To odpowiednik 5–8 km zasięgu, ale pobrany w momencie, gdy bateria jest zimna i ma ograniczoną dostępną moc. Dlatego funkcja zdalnego ogrzewania podłączonego do ładowarki jest korzystniejsza niż uruchamianie klimatyzacji po odłączeniu kabla.

Mechanizm Realny zysk Warunki graniczne
Pompa ciepła vs grzałka PTC +8–10% zasięgu około −1°C; przy −10°C przewaga nieistotna
Prekondycjonowanie baterii przed DC ładowanie 10–80% w deklarowanym czasie lub szybciej 2 h podgrzewania; wymaga funkcji w aucie i planowania
Zdalne ogrzewanie kabiny na kablu 1,5–2,3 kWh poza baterią trakcyjną tylko przy podłączonym ładowaniu
Rekuperacja w niskiej temperaturze ograniczona, częściowo odzyskiwana po rozgrzaniu ogniw zależna od kalibracji BMS i temperatury ogniw

Pompa ciepła w polskich wersjach. Seryjnie występuje w BYD Atto 3 EVO, BYD Seal, GAC Aion UT i Dongfeng Vigo. W MG4 jest standardem od wersji Luxury 64 kWh w górę. W pozostałych modelach dostępnych w Polsce status wyposażenia należy potwierdzić w cenniku konkretnej wersji, ponieważ producenci zmieniają pakiety wyposażenia co kilka tygodni. To jedno z pytań, które doradcy Chinskiesamochody.plweryfikują przed złożeniem zamówienia.

Czy pompa ciepła zawsze się opłaca? W polskim klimacie, gdzie większość sezonu grzewczego mieści się w przedziale od 0 do −7°C, odpowiada za realne oszczędności energii. Przy temperaturach poniżej −10°C jej przewaga maleje, ale nie znika całkowicie, ponieważ nadal ogranicza udział grzałki oporowej. Decyzja powinna więc zależeć od proporcji tras zimowych i od tego, czy auto będzie garażowane.

Ranking ADAC 2026 — 0°C, autostrada, WLTP

Metodologia: 14 modeli, temperatura około 0°C, średnia prędkość 116 km/h, trasa Monachium–Berlin o długości około 580 km, start bez wstępnego grzania baterii, ładowanie na ładowarce o mocy 300 kW. Żaden samochód nie przejechał całej trasy bez ładowania. Wyniki podajemy jako zasięg testowy w odniesieniu do WLTP, zużycie w kWh/100 km oraz liczbę kilometrów doładowanych w 20 minut.

Model Bateria WLTP Zasięg testowy % WLTP kWh/100 km km po 20 min
Audi A6 e-tron b.d. 719 km 441 km 61,3% 23,2 b.d.
Tesla Model Y b.d. 600 km 406 km 67,7% 22,2 b.d.
Škoda Elroq 85 b.d. 554 km 315 km 56,9% 25,5 b.d.
Kia EV6 b.d. 560 km 311 km 55,5% b.d. b.d.
BYD Sealion 7 Excellence AWD 91,3 kWh 502 km 293 km 58,4% 35,3 +160,6 km

BYD Sealion 7 to jedyny chiński model w stawce ADAC 2026 i jednocześnie najniższy wynik dystansowy. Warto jednak czytać ten rezultat w kontekście: retencja 58,4% jest wyższa niż w Škodzie Elroq (56,9%) i Kii EV6 (55,5%), a niższa niż w Tesli Model Y (67,7%). Różnica nie leży więc w procentowym spadku, a w zużyciu bezwzględnym: 35,3 kWh/100 km wobec 22,2 kWh/100 km w Tesli Model Y. To różnica około 59% w koszcie energii na tym samym odcinku.

Trzy czynniki wyjaśniają ten wynik bez ocen wartościujących. Masa własna nadwozia typu SUV coupe z baterią 91,3 kWh, powierzchnia czołowa i współczynnik oporu aerodynamicznego typowy dla tego segmentu oraz kalibracja BMS, która w niskiej temperaturze utrzymuje ogniwa w węższym oknie termicznym, co zwiększa pobór energii na potrzeby zarządzania ciepłem. Do tego dochodzi napęd AWD, który w teście pracował przy pełnym obciążeniu.

Wniosek o luce normowej jest jednoznaczny: średnia stawka ADAC odnotowała około +57% zużycia względem WLTP, a najlepszy wynik (Tesla Model Y) był o około 40% wyższy od homologacji. Luka nie jest cechą chińskich aut, a właściwością cyklu WLTP w niskiej temperaturze i przy wysokiej prędkości. Liczba kilometrów doładowanych w 20 minut (+160,6 km dla Sealion 7) pokazuje natomiast, że przy dostępnej infrastrukturze 300 kW przerwa w podróży może być krótka, o ile bateria jest przygotowana termicznie.

Ranking Autohome 2025 — −10 do −25°C, CLTC

Metodologia: 67 modeli, ośrodek testowy Yakeshi w Mongolii Wewnętrznej, temperatury od −10 do −25°C (część redakcji podaje do −33°C), pomiar zasięgu w odniesieniu do chińskiej normy CLTC, pomiar zużycia oraz czasu ładowania 30–80%. To test ostrzejszy od ADAC pod względem temperatury, ale oparty na innej normie i na wersjach chińskich, nie europejskich.

Model Zasięg testowy % CLTC Ładowanie 30–80% Zużycie
XPeng P7 AWD 366,7 km 53,9% 26 min 26,9 kWh/100 km
Yangwang U7 372,9 km 51,8% 42 min b.d.
Zeekr 001 362,1 km 49,6% 27 min 28,1 kWh/100 km
BYD Seal 06 248,7 km 45,6% 34 min 24,6 kWh/100 km
BYD Seagull 177,2 km 43,8% 34 min 23,5 kWh/100 km
MG4 225,8 km 42,6% 26 min 25,5 kWh/100 km
Leapmotor B01 b.d. b.d. 21 min 26,9 kWh/100 km
Tesla Model Y (odniesienie) 242,8 km 35,2% 35 min 34,9 kWh/100 km

Ranking pokazuje trzy wzorce. Po pierwsze, najwyższą retencję osiągają nadwozia o niskim współczynniku oporu aerodynamicznego: XPeng P7 (53,9%) i Zeekr 001 (49,6%). Po drugie, najniższe zużycie bezwzględne notują małe auta miejskie: BYD Seagull 23,5 kWh/100 km i BYD Seal 06 24,6 kWh/100 km. Po trzecie, czas ładowania nie koreluje z zasięgiem: Leapmotor B01 potrzebował 21 minut na 30–80%, a Yangwang U7 z baterią 135,5 kWh aż 42 minut.

Na co uważać: dlaczego wyników z Chin nie można przenosić 1:1

  • Inna norma. CLTC jest cyklem chińskim, mierzonym przy niższych prędkościach i łagodniejszych profilach jazdy niż WLTP. Procent retencji CLTC nie jest tożsamy z procentem retencji WLTP.
  • Inne wersje. XPeng P7 z testu Autohome to inna konfiguracja baterii i napędu niż P7+ oferowany w Polsce. Model o tej samej nazwie może mieć inną pojemność, inną chemię ogniw i inną kalibrację.
  • Inne temperatury. Test prowadzono od −10 do −25°C, a część relacji podaje do −33°C. To warunki rzadko występujące w Polsce poza wschodnimi regionami w styczniu i lutym.
  • Inna infrastruktura. Ładowanie odbywało się na stacjach dostępnych w ośrodku testowym, nie na publicznych ładowarkach o zmiennej mocy.

Wniosek praktyczny: tabela Autohome służy do porównania modeli między sobą w ekstremalnym mrozie, a nie do prognozowania polskiego zasięgu. Do decyzji zakupowej w Polsce punktem odniesienia jest WLTP i europejski test ADAC.

Co to znaczy dla kupującego w Polsce — checklista wersji

Dane z dwóch testów przekładają się na pięć kryteriów, które warto sprawdzić przed podpisaniem umowy. Kolejność jest istotna, bo pierwsze dwa wpływają na zimowe zużycie bardziej niż deklarowany zasięg.

  1. Pompa ciepła: seryjnie czy opcja. Seryjnie w BYD Atto 3 EVO, BYD Seal, GAC Aion UT i Dongfeng Vigo. W MG4 od wersji Luxury 64 kWh. W pozostałych modelach status do weryfikacji w cenniku konkretnej wersji. Różnica w zużyciu przy 0°C sięga kilkunastu procent, więc wersja bez pompy ciepła oznacza wyższy koszt każdego zimowego kilometra.
  2. Prekondycjonowanie i architektura 800 V. Funkcja podgrzewania baterii przed ładowaniem DC skraca postój bardziej niż wyższa moc ładowarki. Architektura 800 V, np. w XPeng G6, pozwala wykorzystać wysoką moc bez długiego rozgrzewania ogniw.
  3. Gwarancja baterii. MG oferuje 7 lat lub 150 tys. km z gwarancją minimalnej pojemności 70%. BYD 8 lat lub 250 tys. km na baterię. XPeng 8 lat lub 160 tys. km na baterię. Parametr ma znaczenie przy odsprzedaży i przy planowaniu eksploatacji powyżej 5 lat.
  4. Realne zużycie kWh/100 km, nie tylko WLTP. Wartość z testu zimowego jest lepszym punktem wyjścia do kalkulacji TCO niż deklaracja homologacyjna. Dla Sealion 7 to 35,3 kWh/100 km, dla MG4 25,5 kWh/100 km, dla BYD Seagull 23,5 kWh/100 km.
  5. Dostępność wersji od ręki. Konfiguracja z pompą ciepła bywa dostępna tylko w wyższych wersjach wyposażenia, a czas oczekiwania na zamówienie fabryczne wynosi zwykle kilka miesięcy. W Chinskiesamochody.pl dostępnych jest 1535 ofert, co pozwala porównać wersje i terminy dostawy w jednym miejscu.

Koszt zimowy w praktyce. Dla zużycia 35,3 kWh/100 km i ceny 0,65 zł/kWh przy ładowaniu domowym koszt przejechania 100 km wynosi 22,95 zł. Ta sama energia kupiona na ultraszybkiej ładowarce DC po 3,50 zł/kWh to 123,55 zł, czyli 5,4 razy więcej. Przy 1000 km zimą różnica sięga około 1000 zł. Dla flot z ładowaniem depotowym to argument za planowaniem tras i ładowaniem w bazie, a nie w trasie.

Kontekst finansowy. Program NaszEauto pozostaje zamknięty od stycznia 2026, a nabór wniosków jest wstrzymany. Limit amortyzacji dla samochodów elektrycznych wynosi 225 000 zł, wobec 100 000 zł dla aut spalinowych, co przy leasingu firmowym przekłada się na korzystniejsze rozliczenie kosztów. Rynek chińskich BEV w Polsce osiągnął 4792 rejestracje w okresie styczeń–wrzesień 2026, co oznacza wzrost o 31,90% rok do roku. To dane IBRM Samar, które potwierdzają, że dostępność części, serwisu i doświadczeń użytkowników przestaje być barierą.

Jak domknąć decyzję. Wersję z pompą ciepła, architekturą 800 V i satysfakcjonującą gwarancją baterii można wybrać w jednym miejscu, bez odwiedzania kilkunastu salonów. Chinskiesamochody.pl udostępnia 1535 ofert w kategorii chińskich samochodów, kalkulację leasingu i kredytu w 15 bankach oraz rabaty firmowe do 30%. Doradca weryfikuje status pompy ciepła w konkretnej wersji i przelicza koszt miesięczny, co pozwala porównać warianty na poziomie raty, a nie tylko ceny katalogowej.

FAQ

Czy chińskie elektryki mają pompę ciepła?

Nie wszystkie i nie zawsze seryjnie. W polskiej ofercie pompę ciepła w standardzie mają BYD Atto 3 EVO, BYD Seal, GAC Aion UT i Dongfeng Vigo. W MG4 jest seryjna od wersji Luxury 64 kWh w górę. W pozostałych modelach trzeba sprawdzić cennik konkretnej wersji, ponieważ wyposażenie zmienia się wraz z rocznikiem i pakietem.

Ile tracą chińskie elektryki zimą?

W teście Autohome 2025 przy −10 do −25°C retencja zasięgu wyniosła od 35,2% do 53,9% w zależności od modelu. W teście ADAC 2026 przy około 0°C i 116 km/h BYD Sealion 7 przejechał 293 km z 502 km WLTP, czyli 58,4%. Rozrzut jest większy między modelami niż między markami, dlatego decyduje konkretna wersja, a nie kraj pochodzenia.

Czy BYD Sealion 7 nadaje się na zimę?

Tak, z zastrzeżeniem dotyczącym zużycia. W ADAC 2026 przy 0°C i średniej 116 km/h auto przejechało 293 km, a w 20 minut doładowało 160,6 km, co pozwala realizować trasy z jedną przerwą. Retencja 58,4% jest wyższa niż w Škodzie Elroq i Kii EV6 z tego samego testu. Wyższe zużycie 35,3 kWh/100 km oznacza jednak wyższy koszt energii, więc wersja z pompą ciepła i przygotowanie baterii przed ładowaniem mają tu większe znaczenie niż w lżejszych modelach.

Ile kosztuje ładowanie chińskiego elektryka zimą?

Przy zużyciu 35,3 kWh/100 km koszt 100 km wynosi 22,95 zł przy ładowaniu domowym po 0,65 zł/kWh i 123,55 zł na ultraszybkiej ładowarce DC po 3,50 zł/kWh. Przy niższym zużyciu, np. 25,5 kWh/100 km w MG4, odpowiednio 16,58 zł i 89,25 zł za 100 km. Zimą wzrost zużycia o 30–50% względem lata przekłada się proporcjonalnie na koszt, dlatego ładowanie w domu lub w bazie flotowej pozostaje najtańszym wariantem.

Porównanie metodologii — jak czytać oba rankingi

Parametr ADAC Winter-Stresstest 2026 Autohome 2025
Liczba modeli 14 67
Temperatura około 0°C od −10 do −25°C
Trasa Monachium–Berlin, około 580 km ośrodek Yakeshi, drogi otwarte
Średnia prędkość 116 km/h zróżnicowana, profil miejsko-pozamiejski
Norma odniesienia WLTP CLTC
Start bez grzania baterii procedura testowa Autohome
Ładowanie ładowarka 300 kW stacje testowe, pomiar 30–80%
Zastosowanie wyniku prognoza polskich warunków autostradowych porównanie modeli w ekstremalnym mrozie

Oba testy odpowiadają na inne pytanie. ADAC sprawdza, ile auto przejedzie w europejskich warunkach zimowych przy prędkości autostradowej. Autohome sprawdza, jak modele zachowują się w skrajnym mrozie. Ranking zbudowany w obrębie jednej metodologii jest wiarygodny. Zestawienie obu w jednym procencie byłoby błędem, którego warto unikać również przy lekturze materiałów konkurencji.

Katarzyna Bugla
Strona autora

Jestem głównym wydawcą Autocentrum.pl i specjalistką SEO z 13-letnim stażem. Od lat tworzę strategie contentowe dla liderów branży moto (Superauto.pl, Nowyosobowy.pl, Nowydostawczy.pl), specjalizując się w tematach na pograniczu finansów, prawa i motoryzacji. Moje podejście to połączenie analitycznej wiedzy SEO z humanistycznym zacięciem wyniesionym ze studiów. Ukończyłam Komunikację Wizerunkową (specjalizacja communication design) na Uniwersytecie Wrocławskim. Piszę z pasją, bazując na doświadczeniu i ciekawości świata. Poza pracą moją energię lokuję w naturze. Jestem miłośniczką kolarstwa, pieszych wędrówek górskich i odkrywania lokalnej historii w miejscach nieoczywistych, często związanych z postindustrialnym dorobkiem Górnego Śląska.To właśnie w ruchu i w kontakcie z przyrodą znajduję dystans niezbędny do tworzenia kreatywnych strategii.

Zobacz podobne artykuły

Jak wyłączyć asystentów kierowcy w MG, B...

Pikające ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości i systemy monitorujące uwagę kierowcy potrafią być uciążliwe podczas codziennej jazdy. Wyjaśniamy, g...

Klaudia Figiel 31.10.2026 7 min

Chery pokazało drugą twarz rodziny Tiggo...

Chery pokazało w Chinach Tiggo X7, czyli pierwszy model z nowej rodziny SUV-ów Tiggo X, który względem pozostałych samochodów w gamie producenta bę...

Klaudia Figiel 29.10.2026 8 min
Avatr

Koncern Changan w Polsce – jakie marki i...

Koncern Changan to jeden z nowszych chińskich graczy na naszym rynku, który w swojej gamie oferuje popularne SUV-y dostosowane do różnych priorytet...

Klaudia Figiel 27.10.2026 11 min
Omoda X

Omoda X oficjalnie pokazana w Chinach. M...

20 października, w ramach Chery International User Summit, odbyła się światowa premiera Omody X. Chiński koncern określa nowość mianem crossovera k...

Paweł Bartocha 22.10.2026 4 min
Geely Monjaro EM-i

Geely Monjaro EM-i vs GAC GS7 PHEV – por...

Geely Monjaro EM-i i GAC GS7 PHEV to dwa nowe chińskie SUV-y, które zadebiutowały na europejskim rynku w październiku 2026 roku. Czym się od siebie...

Klaudia Figiel 21.10.2026 9 min

Długotrwała awaria samochodu. Co dalej?...

Co zrobić, kiedy samochód w leasingu uległ długotrwałej awarii. Kiedy przysługuje Ci rękojmia, samochód zastępczy. Czy leasing ulega zamrożeniu na...

Klaudia Figiel 20.10.2026 9 min
Dodaj samochód
do porównania
Dodaj jeszcze jedno auto, aby porównać oferty
PORÓWNAJ

Samochody używane

Zobacz wszystkie oferty
  • Jaecoo używane

Polecane przez ChinskieSamochody.pl

  • Baic
  • Bestune
  • BYD
  • Changan
  • Chery
  • DR
  • EVO
  • Forthing
  • Gac
  • Geely
  • Hongqi
  • ICH-X
  • JAC
  • Jaecoo
  • Jetour
  • Leapmotor
  • MG
  • Omoda
  • SWM
  • Tiger
  • XPENG
  • Baic Beijing 3
  • Baic Beijing 5
  • Baic Beijing 7
  • Baic BJ30
  • Baic BJ60
  • Bestune B70
  • Bestune T77
  • Bestune T90
  • BYD ATTO 2
  • BYD Seal
  • BYD Seal 5
  • BYD Seal 6
  • BYD Seal 6 DM-i
  • BYD Seal U
  • BYD Sealion 5
  • BYD Sealion 7
  • Changan CS55 Plus
  • Changan CS75 Plus
  • Chery Tiggo 4
  • Chery Tiggo 7
  • Chery Tiggo 8
  • Chery Tiggo 9
  • DR 5
  • DR 6
  • EVO CUATRO
  • Forthing T-Five
  • Forthing U-Tour
  • Forthing U-Tour V9 / V-Tour
  • Forthing V-Tour
  • Gac AION UT
  • Gac AION V
  • Gac Emkoo
  • Gac Emzoom
  • Gac HYPTEC HT
  • Geely E5
  • Geely Starray
  • Hongqi H5
  • Hongqi H6
  • Hongqi H9
  • Hongqi HS3
  • Hongqi HS5
  • ICH-X K2
  • ICH-X K3
  • JAC 7
  • JAC 7 Plus
  • JAC JS6
  • JAC JS8
  • JAC JS8 PRO
  • Jaecoo 5
  • Jaecoo 7
  • Jaecoo 8
  • Jaecoo E5
  • Jetour Dashing
  • Jetour T2
  • Jetour X70 Plus
  • Leapmotor B03X
  • Leapmotor B05
  • Leapmotor B10
  • Leapmotor C10
  • Leapmotor T03
  • MG 3
  • MG Cyberster
  • MG HS
  • MG S5
  • MG S6
  • MG S9
  • MG ZS
  • Omoda 5
  • Omoda 7
  • Omoda 9
  • SWM G01 Pro
  • SWM G03F
  • SWM G05
  • Tiger EIGHT
  • Tiger SIX
  • XPENG G6
  • XPENG G9
  • XPENG P7+

Dane firmowe

  • Kontakt
  • Kariera
  • Strefa wiedzy
  • Biuro prasowe
  • CSR
  • O nas
  • Magazyn Superauto.pl
  • Magazyn Superauto.pl - Facebook
  • Superauto.pl - Facebook
  • Kalkulator leasingowy
  • Kalkulator kredytowy
  • Superauto.pl
  • Nowydostawczy.pl
  • Nowyosobowy.pl
  • Polityka prywatności
  • Polityka fotografii
  • Zaufani partnerzy
  • Regulamin
Obserwuj nas na:
2026 - Superauto.pl Sp. z o.o.,
ul. Stalowa 16, 41-506 Chorzów
Jesteśmy częścią
Wirtualna Polska Holding S.A.